Společnost Mastercard oznámila, že vybuduje solární elektrárnu na 40akrovém pozemku u svého technologického centra v Missouri a nahradí plynový systém vytápění a chlazení v centrále v Purchase ve státě New York geotermálním řešením, aby snížila své emise.
Obsah
Technologické centrum v O’Fallonu v Missouri je největším zařízením společnosti, zatímco centrála v Purchase spotřebovává nejvíce zemního plynu ze všech kanceláří Mastercard. Oba projekty zaměřené na udržitelnost mají pomoci společnosti udržet směr k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2040 a zvýšit její odolnost vůči extrémním projevům počasí, uvedla Ellen Jackowski, ředitelka pro udržitelnost společnosti Mastercard.
Uhlíková neutralita do roku 2040
Mastercard už v roce 2021 posunul svůj cíl dosažení uhlíkové neutrality o deset let dopředu – z roku 2050 na 2040. Součástí tohoto plánu je snížení emisí v rozsahu 1 a 2 o 38 % a emisí v rozsahu 3 o 20 % do roku 2025 oproti hodnotám z roku 2016. Tyto cíle byly ověřeny iniciativou Science Based Targets.
Společnost od roku 2019 pokrývá všechny své celosvětové potřeby energie z obnovitelných zdrojů. Nové projekty ji ale posouvají ještě dál. „Abychom zůstali na správné cestě k dosažení uhlíkové neutrality, je stále důležitější, odkud pochází naše energie,“ uvedla Jackowski. „A pro nás to znamená pevný závazek používat obnovitelné zdroje.“
Mastercard volil solární energii v Missouri a geotermální řešení v New Yorku podle vhodnosti pro danou oblast. Společnost dlouho hledala možnosti obnovitelných zdrojů pro své technologické centrum, až se jí podařilo získat vhodný pozemek poblíž. Aktivně přitom spolupracovala s místní komunitou na hledání společného přínosu.

Geotermální systém jako investice
Součástí projektu je také posilování odolnosti vůči extrémním jevům. Solární elektrárna umožní technologickému centru odpojit se od místní sítě, čímž se zvýší stabilita dodávek energie. Výstavba již byla zahájena. Mastercard zachová polovinu získaného pozemku v přírodním stavu a všechny pokácené stromy nahradí novou výsadbou.
Centrála společnosti v Purchase je nyní odpovědná za více než polovinu přímého spalování fosilních paliv v rámci celého Mastercardu. Výstavba nového geotermálního systému zde znamená výraznou příležitost ke snížení emisí. Firma vrtá 160 děr hlubokých 180 metrů na svém pozemku. Ty budou propojeny s novým systémem, který v létě odvádí teplo z budovy a v zimě jej vrací zpět – a vše bude napájeno energií z obnovitelných zdrojů.
„Není to jen vzrušující z hlediska pokroku, ale naši zaměstnanci tyto změny fyzicky vnímají,“ řekla Jackowski. „Vidí, jak probíhá vrtání, když přicházejí do práce. Vidí z oken, jak stavíme solární elektrárnu v Missouri.“
Udržitelnostní zpráva Mastercard za rok 2023 ukázala, že se společnosti podařilo oddělit růst tržeb od růstu emisí. Čisté tržby meziročně vzrostly o 13 %, zatímco celkové emise klesly o 1 %. Podle Jackowski bude připravovaná zpráva za rok 2024 v tomto trendu pokračovat, což je v korporátním světě stále velmi vzácné.
Anketa
Aby se zjistilo, jak je velký zájem o chlazení a vytápění v bytech pomocí geotermie, společnost Geocore a webový portál Geotermie.cz spustily anketu. Ta se zaměřuje na lidi, kteří si plánují koupit nový byt, a zjišťuje jejich názor na několik klíčových otázek. Výsledky této ankety pomohou developerům lépe pochopit, co lidé skutečně chtějí. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří se v blízké či vzdálenější budoucnosti plánují stěhovat, můžete přispět svým hlasem a ovlivnit, jak budou vypadat byty nové generace. Anketu naleznete zde.